Nem megbosszulni kell.
Egyszerűen helyreállítani a piaci egyensúlyt.
Pl. ha az EU-ból küldött autókon van 25% vám, akkor az USA-ból érkezetteken is legyen annyi, hiszen a piaci egyensúly így marad fenn! (Ha nehezebb exportálni egy BMV-t és egyel kevesebbet sikerül az USA-ba eladni, akkor logikusan egyel kevesebb Tesla jöjjön az EU-ba és az a vevő, aki a Teslat vette volna az az árelőny miatt vegye meg azt az exportálhatatlan BMV-t. Ha már piaci alapú kapitalizmusról álmodunk.
Persze ez csak a "csereszabatos" termékekre igaz.
Így hát ki kell bővíteni mindenféle másra, hogy "statisztikai" alapon ugyanannyi vámot szedjünk be USA termékeken (és szolgáltatásokon!) mint amennyit az USA-ban beszednek.
Innen a gazdaságpolitikusok dolga, hogy a beszedett vámokat jól hasznosítsák. Piacbővítésre a vámkárosult exportőröknek, vagy a versenyképes EU termelés felfuttatására.
Jó példa az IT. Létfontosságú az EU versenytárs kiépítése, így a 25%-al drágább USA IT szolgáltatások helyére csak megéri EU rezidenseket építeni, különösen ha a beszedett vámösszegeket a kormányok az IT fejlesztők támogatására, adókedvezményeire és állami megrendelésekre (hogy garantáltan biztosan beruházható legyen) fordítják.
Nekem mindez olyannyira egyszerű és triviális.
És a "politikusoknak"?